Artykuł
  • ciekawostki

Odkryj Kraków - miasto wpisane na listę UNESCO

Kraków jest jednym z najsłynniejszych miast w Polsce. Każdego roku Kraków odwiedzają miliony turystów by podziwiać ponadczasowy urok. Z czego słynie Kraków? 
Kraków to magiczne, królewskie miasto położone nad majestatyczną Wisłą, które wielokrotnie było stolicą Polski. Jest przepełnione legendami, urokliwą zabytkową architekturą i sztuką oraz oferuje wiele możliwości rozrywki i wypoczynku. 

Sercem miasta jest Rynek Główny z Sukiennicami, licznymi malowniczymi kamienicami i kawiarniami. Historią i potęgą emanuje Zamek Królewski na Wawelu, z katedrą i kryptą królewską wznoszący się nad brzegiem WIsły, królowej polskich rzek. Historyczną perełką miasta, na którą warto zwrócić uwagę jest dzielnica Kazimierz, dawniej żydowska, Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy oraz odnaleźć ślady wielowiekowego sąsiedztwa chrześcijańsko-żydowskiego. Kościół Mariacki słynie z hejnału i imponującej architektury. Planty to zielona oaza w samym sercu miasta (niegdyś była tu fosa), a Kopiec Kościuszki oferuje malownicze widoki. W Krakowie siedzibę ma również Uniwersytet Jagielloński, jedna z najstarszych uczelni wyższych na świecie, założona dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu w 1364 roku.

 

Wyjątkowość Krakowa podkreśla noszony od ponad 45 lat zaszczytny tytuł Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 1978 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się całe Stare Miasto i historyczne centrum Krakowa. Kraków wraz z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce był jednym z pierwszych 12 miejsc wpisanych do tego prestiżowego zestawienia. 

 

Ciekawostki o Krakowie:

  • Kraków jest jednym z największych miast w Polsce zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni. Aglomerację Krakowa zamieszkuje około 1,4 mln ludzi.
  • Początki osadnictwa na Wawelu sięgają środkowego paleolitu. Około 100 tys. lat p.n.e. to miejsce prawdopodobnie było jednym z ośrodków władzy plemienia Wiślan.
  • Najstarszym budynkiem mieszkalnym w Krakowie jest kamiennno-ceglany budynek przy ul. św. Krzyża 23. Budynek, którego jedna ze ścian datowana jest na okolice roku 1300, przylegał do średniowiecznych murów Krakowa.
  • W trakcie zwiedzania Krakowa uważni obserwatorzy dostrzegą nóż zawieszony w krakowskich Sukiennicach. To forma przestrogi, nawiązująca do legendy o budowniczych kościoła Mariackiego. Między braćmi konstruującymi kościelną wieżę miało dojść do sprzeczki, w wyniku której jeden uśmiercił drugiego, a następnie odebrał sobie życie.
  • Przy zachodnim wejściu do katedry wawelskiej można zauważyć masywne kości. Jak głosi legenda, są to szczątki smoka wawelskiego, a gdy spadną z łańcucha, nastąpi koniec świata. Tak naprawdę kości nie pochodzą od mitycznego potwora, a od trzech gatunków: mamuta, nosorożca i walenia.
  • W Krakowie zrealizowano kilka scen słynnego filmu Stephena Spielberga „Lista Schindlera” na terenie Fabryki Schindlera, która obecnie pełni funkcję muzeum.
  • Jednym z głównych symboli Krakowa jest Hejnał Mariacki. Można usłyszeć co godzinę z wieży Bazyliki Mariackiej. Melodia zawsze zatrzymuje się niespodziewanie, co symbolizuje legendę o trębaczu, który w 1240 roku chciał ostrzec miejscowych o zbliżającym się wrogu, ale został zabity strzałką.
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie jest jednym z najstarszych cmentarzy znajdujących się na obecnych polskich ziemiach. Cmentarz otwarto w 1803 roku, 13 lat po Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie i 17 lat po Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Na Cmentarzu Rakowickim spoczywa wiele wybitnych osobistości polskiego świata kultury i sztuki.

 

Daj się oczarować urokowi Krakowa podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem, które proponujemy w ramach programu Międzynarodowej Konwencji FIAT-IFTA 2024!
Sprawdź
program i nie zwlekaj z rejestracją udziału w wydarzeniu!

 

Zapraszamy do pobrania aplikacji mobilnej
  • Pobierz na Google Play
  • Pobierz na AppStore
Jeśli chcesz, możemy wysyłać Ci powiadomienia o nowościach na stronie. Wystarczy wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień.