Artykuł
  • ciekawostki

Poznaj krakowskie legendy

Kraków, perła polskich miast, tka swoją historię w opowieściach i legendach, które wypełniają jego uliczki. Weź udział w Międzynarodowej Konwencji FIAT-IFTA 2024 w Krakowie i odkryj wszystkie magiczne symbole i historię tego miasta!

Smok Wawelski, najbardziej znany symbol Krakowa, wiedzie pierwsze skrzypce. Legenda głosi, że u stóp Wzgórza Wawelskiego mieszkał straszliwy smok, pokonany przez młodego szewca, który podstępem skazał go na zgubę.
Dziś smocza figura u podnóża Wawelu, która co jakiś czas zionie ogniem, przyciąga tłumy.

Nie mniej znanym symbolem są Krakowskie Gołębie. Legenda głosi, że są to, zaczarowane przez wiedźmę, rycerze Henryka IV Probusa, którzy przez rozrzutność księcia nigdy nie zostali odczarowani. Te ulubione ptaki miasta, często spotykane na Rynku Głównym, stały się symbolem pokoju oraz miłej atmosfery.

Lajkonik, brodaty jeździec ubrany w tatarski strój to postać z barwną historią. Od wieków paraduje po krakowskich ulicach, ofiarując radość i śmiech mieszkańcom (podobno uderzenie buławą przez Lajkonika gwarantuje szczęście i pomyślność). Jest on symbolem ocalenia Krakowa przed najazdem tatarskim w XIII wieku.

Hejnał, melodia grana o każdej pełnej godzinie w dzień i w nocy, na cztery strony świata, przypomina o legendzie strażnika miasta, który ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwem w 1241 roku, gdy do miasta zbliżali się Tatarzy. Legenda głosi, że strażnik został trafiony strzałą podczas gry i dlatego dźwięk, który można dziś usłyszeć co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego, kończy się tak nagle. Z samym zaś kościołem wiąże się legenda o braterskiej rywalizacji, która tłumaczy jego osobliwość architektoniczną jaką jest nierówna wysokość wież.

Opowieść o Panu Twardowskim, uczonym i czarnoksiężniku, który sprzedał duszę diabłu w zamian za niekończącą się wiedzę, wciąż krąży po krakowskich zaułkach a jego imię kojarzy się z tajemnicą i potęgą magii.

Wreszcie, legenda o żółtej ciżemce, niepozornym buciku, który jak mówi legenda należał do wiejskiego chłopca Wawrzka. Ponoć bucik przeleżał 400 lat za ołtarzem Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Historia ta jest symbolem tajemnicy i niespodzianek, jakie skrywa miasto.

Krakowskie legendy są jak kolorowe nitki splecione w bogactwo historii tego magicznego miasta, które o każdej porze roku przyciąga tysiące turystów. Daj się oczarować urokowi Krakowa podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem, które proponujemy w ramach programu Międzynarodowej Konwencji FIAT-IFTA 2024!

Sprawdź program i nie zwlekaj z rejestracją udziału w wydarzeniu!

 

Zapraszamy do pobrania aplikacji mobilnej
  • Pobierz na Google Play
  • Pobierz na AppStore
Jeśli chcesz, możemy wysyłać Ci powiadomienia o nowościach na stronie. Wystarczy wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień.